Miesiąc: Grudzień 2017

Budowa domu – od czego zacząć?

Kiedy zdecydujemy się na budowę domu za chwilę chcielibyśmy zacząć się już do niego wprowadzać, niestety jest to proces długotrwały i często kosztuje nas wiele nerwów. Na początku wiele osób nie wie nawet od czego zacząć. Czy od działki czy od projektu, a może od architekta? Postaram się Wam przedstawić proces uzyskania pozwolenia na budowę, opisać poszczególne etapy i podpowiedzieć jak zacząć. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale każdy będzie wstanie znaleźć drogę dla siebie.

  1. Zakup działki budowlanej.

Nie na każdej działce możemy wybudować swój wymarzony dom. O tym jak będzie wyglądać zabudowa decydują dwa dokumenty. Pierwszy z nich to MPZP czyli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzni, jest on dostępny w urzędzie gminy lub na stronach internetowych. Często określa nam kształt i geometrię dachu, powierzchnię jaką możemy zabudować lub utwardzić, wysokość a nawet kierunek kalenicy dachu. Drugim dokumentem jest decyzja o warunkach zabudowy dla konkretnej działki. Aby je otrzymać należy złożyć wniosek w urzędzie określając co chcemy wybudować. Już na tym etapie może pomóc architekt. Uzupełniając wniosek podajemy informacje jak budynek ma wyglądać, architekt może Wam pomóc sprecyzować jaki kształt i wielkość może mieć budynek, jaką geometrię dachu itp. Plusem terenów na których nie ma mpzp jest to, że sami określamy warunki zabudowy i często gmina przychyla się do naszego wniosku. Minusem jest jednak czas oczekiwania na odpowiedź takiego wniosku, trwa to ok. 1-3 miesięcy w zależności od gminy. O wydanie tych dwóch dokumentów może się starać każdy (nie tylko właściciel działki). Warto się zapoznać z nimi przed kupnem działki, zwłaszcza jeśli mamy dość mocno sprecyzowany wygląd naszego idealnego domu.

Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest klasa gruntu jaka znajduje się na naszej działce oraz czy działki są budowlane czy rolne. Jeśli mamy klasę gruntu I-III trzeba złożyć wniosek o wyłączenie z produkcji rolnej. Często wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Więcej na ten temat będzie w osobnym wpisie.

Trzecią sprawą jaką warto przemyśleć jest usytuowanie działki względem stron świata. Za książkowe uznawane są działki, które mają wjazd od strony północnej (zwłaszcza jeśli chcemy mieć garaż w bryle budynku), a główną część ogrodu od strony południowej, co często definiuje nam położenie salonu.

  1. Mapa do celów projektowych.

Jak już jesteśmy właścicielami naszej wymarzonej działki, musimy zatrudnić geodetę, który zrobi nam mapę do celów projektowych. Koszt takiej mapy ustala się indywidualnie. Proces robienia takiej mapy przez geodetę trwa od 3 do 12 tygodni. Dlatego, jeśli zależy nam na czasie, warto taką mapę zamówić już na etapie szukania projektu domu.

  1. Opinia geotechniczna.

Opinia geotechniczna jest nam potrzebna do dokumentacji projektowej, którą składa się w starostwie. Dzięki niej możemy się przygotować na koszty wykonania fundamentów. Opinia ta zawiera informacje o gruntach występujących na naszej działce, np. czy występują tam gliny, grunty nośne, czy musimy wymienić część gruntu. Dzięki temu nie będzie żadnych niespodzianek i opóźnień podczas posadowienia budynku. Możemy ją wykonać od razu lub podczas opracowywania projektu przez architekta.

  1. Projekt domu

Znając wymogi kształtu zabudowy naszej działki możemy zabrać się za wybór projektu architektoniczno-budowlanego naszego domu. Zależnie od naszych wymagań taki projekt możemy zamówić indywidualnie w biurze architektonicznym lub kupić gotowy (z gazet lub internetu) tzw. projekt typowy. Możemy dokonywać w nich pewnych zmian, w zakresie określonym przez autora. Przed wyborem takiego projektu również możemy poprosić architekta o pomoc w wyborze i dopasowanie go do warunków zabudowy oraz naszych potrzeb.

Projekt typowy, nawet jeśli nie robimy w nim żadnych zmian, należy zaadoptować do indywidualnych warunków działki. Czyli po zakupie takiego projektu, zanim złożymy wniosek do starostwa o pozwolenie na budowę, musimy udać się z nim do wybranej pracowni architektonicznej, która go zaadaptuje do naszej działki – tzw. projekt zagospodarowania terenu (pzt). PZT określa usytuowanie budynku, dróg dojazdowych, dojść, miejsce na odpady, kanalizacje itp.

Gdy już mamy kompletną dokumentację projektową należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę przez starostwo. Urząd w ciągu 65 dni wyda decyzję. W trakcie rozpatrywania wniosku starostwo może zażądać dostarczenia dodatkowych dokumentów, doprecyzowania dokumentacji lub naniesienie zmian.

  1. Pozwolenie na budowę

Decyzja pozwolenia na budowę uprawomocnia się po upływie 14 dni jeśli strony postępowania nie wniosą sprzeciwu. Takie pozwolenie ważne jest 3 lata od czasu rozpoczęcia budowy, natomiast do budowy można przystąpić po 7 dniach od złożenia przez kierownika budowy oświadczenia o przyjęciu obowiązków związanych z kierowaniem budowy w Powiatowym Inspektoracie Budowlanym.

Nareszcie budujemy!

Grzejniki dekoracyjne – czyli pomysł na niebanalny i praktyczny dodatek do wnętrz.

Czasami wystarczy jeden element aranżacyjny, żeby  w naszych domach zapanowała harmonia, a nasze pomieszczenia nabrały charakteru. Czemu więc nie połączyć designu z funkcjonalnością? Patrząc na nowoczesne grzejniki dekoracyjne czasami trudno się domyślić, że stanowią element instalacji c.o. Oprócz funkcji grzewczej spełniają również rolę estetyczną, a dostępna na rynku szeroka gama kolorów i wzorów umożliwia nam efektywny i stylowy wystrój, nadając niepowtarzalnego charakteru naszym wnętrzom.

źródło: http://sklep.terma-tech.pl/grzejniki-dekoracyjne/grzejnik-pajak-terma/

Grzejnik PAJĄK z zaworami i wieszakami firmy Terma w pięknym i modnym miedzianym kolorze, nada pomieszczeniom industrialnego charakteru. Dzięki zastosowaniu drewnianych uchwytów można na nim bez problemu wieszać kurtki w przedpokoju lub ręczniki w łazience. Dostępny w wersji wodnej, wodno-elektrycznej oraz elektrycznej.

źródło: http://technikadesign.pl/product-pol-7884-Grzejnik-Runtal-Archibald.html/

Dzięki wyszukanej formie grzejnik dekoracyjny Runtal Archibald doskonale wpasuje się we wnętrze niemal każdej łazienki, holu czy garderoby. Elementom grzejnym nadano elegancki kształt kolumny wieszaków ubraniowych, uformowany z jednego fragmentu wygiętej rury stalowej wyróżnia się wyjątkowym kształtem, dodatkowo został zaprojektowany w taki sposób, aby zajmował jak najmniej miejsca, przy czym z powodzeniem można na nim suszyć i ogrzewać  aż cztery ręczniki. Projektant Leonardo Salzedo stworzył stylowy i nowoczesny element wyposażenia, który łączy funkcjonalność i wyjątkowe wzornictwo.

źródło: ifitshipitshere.blogspot.com/

Drewniane, modułowe, poziome grzejniki dekoracyjne łazienkowe z nowoczesnej kolekcji Morphosis Michaela Schmidta. Jest to idealne rozwiązanie dla dużej łazienki.

źródło: http://www.wloskielazienki.pl/grzejnik-lazienkowy-scirocco-graffe-170o/
źródło: http://www.wloskielazienki.pl/grzejnik-lazienkowy-scirocco-graffe-170/

Piękno i funkcjonalność to cechy szczególne firmy Sirocco.  Nietypowe grzejniki w formie spinacza będą świetnie się prezentowały w nowoczesnych pomieszczeniach,  natomiast montowane w poziomie znakomicie sprawdzą się w łazience.

źródło: https://www.antraxpolska.pl/flaps?lightbox=dataItem-ipzahdsu/

Grzejnik dekoracyjn Flaps firmy Antrax to połączenie elegancji i prostoty. Dodatkowym atutem są całkowicie ukryte przyłącza. Flaps jest dostępny w dwóch szerokościach i w dwóch wysokościach. Dostępny jest również w wersji elektrycznej. Może być wykonany w ponad 200 różnych kolorach. Mimo, że możemy jednocześnie suszyć na nim kilka ręczników zajmuje bardzo mało miejsca.

źródło: http://www.termaheat.pl/grzejnik/ribbon_hsd/

Grzejnik Ribbon HSD idealnie wpisuje się w minimalistyczne wnętrza nowoczesnych pomieszczeń. Doskonale prezentuje się na powierzchniach takich jak: cegła, kamień, tynk strukturalny, płyta laminowana lub lakierowana.

źródło: https://grzejniki-dekoracyjne.pl/pl/p/GRZEJNIK-CINIER-LEON-51/5803/
źródło: https://grzejniki-dekoracyjne.pl/pl/p/GRZEJNIK-CINIER-LEON-51/5803/

Grzejniki o bardzo charakterystycznej bryle. Wkomponowują się w wybrane przestrzenie – nie tylko rustykalne – nadając im unikatowego charakteru.  Jest idealnym rozwiązaniem dla każdego zwolennika industrialnego bądź eleganckiego wystroju wnętrza.  Występuje w wielu kolorach i rozmiarach.

źródło: http://www.termaheat.pl/grzejnik/case-slim/
źródło: http://www.termaheat.pl/grzejnik/case-slim/
źródło: http://www.termaheat.pl/grzejnik/case-slim/

Kolejny grzejnik polskiej firmy Terma  to nowoczesny model płytowy, który dopasuje się dosłownie do każdego wnętrza. Grzejnik Case Slim jest dostępny w ponad 250 kolorach oraz w różnych wykończeniach, nawet w powłoce betonowej lub z lustrem. Natomiast jeśli zdecydujemy się na szklany front możemy wtedy umieścić na nim indywidualną grafikę. Występuje w wersji wodnej, wodno-elektrycznej oraz elektrycznej.

Awangardowa łazienka

Biel i czerń to ponadczasowa klasyka, ostatnio bardzo często stosowana we wnętrzach. Poniżej parę inspiracji na biało-czarną łazienkę, które skradły moje serce.

źródło: https://www.pinterest.co.uk/pin/317151998744464134/
źródło: https://www.pinterest.co.uk/pin/438045501249375305/
źródło: https://www.pinterest.co.uk/pin/561613016014705752/
źródło: https://www.pinterest.co.uk/pin/491385009317441005/

Jeśli zależy nam na bardziej stonowanych połączeniach, możemy zamiast kontrastem bieli i czerni bawić się fakturą i kształtem płytek. Dobierając płytki można tworzyć niesamowite kompozycje, należy jednak pamiętać, aby przy bardzo zróżnicowanej teksturze kafli (jak na pierwszym zdjęciu) umieszczać je w miejscach nie narażonych na wodę. Znacznie łatwiej będzie je utrzymać w czystości.

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/475552041893057689/
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/595460381951817491/

Powyżej mamy przykłady jak dzięki zastosowaniu ciemnego sufitu możemy optycznie obniżyć pomieszczenie oraz przełamać panującą biel.

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/475552041893057689
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/280278776793099125
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/595460381951817491/
źródło: http://www.realie.org/best-25-black-white-bathrooms-ideas-on-pinterest-and-and-white-b3f8f50f19f4f5b9.html

Tutaj propozycja łazienki skierowana do osób lubiących minimalizm. Takie połączenie również świetnie sprawdzi się gdy ktoś nie chce odważnych motywów, które mogą się szybko opatrzeć, ale chciałby nietuzinkowe wnętrze. Mały akcent czarnego koloru, tylko w niektórych elementach zabudowy łazienki, takich jak baterie, kaloryfer czy nietypowa kabina prysznicowa, świetnie przełamią dominującą biel.

źródło: https://www.homebook.pl/profil/archomega
źródło: http://m.urzadzamy.pl/galeria/czarno-biale-plytki-do-lazienki-trojkaty/14768/91039//

Jedne z moich ulubionych płytek – biało-czarne trójkąty. Występują w postaci mozaiki jak i w płytkach większego formatu (np. 60×60 cm). Co zrobić, aby nasza łazienka nie byłą nudna? Postawmy na mocny wzór! Jeśli całe pomieszczenie w tak intensywny wzór jest dla nas zbyt dominujący, to możemy zastosować go tylko na wybrane elementy, takie jak podłoga, zabudowa stelażu wc lub zabudowa wanny. Idealnie nadają się do mieszkań dla młodych osób. Jeśli chcemy, aby wnętrze miało ciepły charakter możemy przełamać te kontrastowe kolory drewnianą zabudową, lub nadać industrialnego charakteru odpowiednim oświetleniem i kaloryferem w stylu retro.

żródło: https://www.pinterest.co.uk/pin/386746686728463563/
źródło: https://www.pinterest.co.uk/pin/555490935267198699/
źródło: https://www.pinterest.co.uk/pin/187321665733882149/

A może preferujecie bardziej eleganckie wnętrza? Rozwiązaniem może być zastosowanie płytek imitujących marmur, bardzo modnych w tym sezonie. Aby uzyskać niepowtarzalny efekt możemy łączyć kształty oraz faktury płytek. Na rynku dostępnych jest wiele odcieni i wzorów. Na podłodze możemy ułożyć matowe płytki wielkoformatowe, natomiast inne elementy łazienki, możemy wyeksponować marmurową mozaiką na wysoki połysk.